امروز 05 مهر 1402

باید فرهنگ مقاومت به فرهنگ عمومی تبدیل شود

فرهنگ مقاومت

بازیگر عرصه سینما، تئاترو تلویزیون، فرهنگ سازی در حوزه سینمای مقاومت را امری مهم قلمداد کرد و بر ضرورت فرهنگ سازی در این عرصه تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت فرهاد قائمیان، بازیگر سینمای ایران گفت:
فرهنگ سازی در حوزه مقاومت امری مهم و حیاتی است؛ چراکه مقاومت باید همیشه در میدان و عملیاتی باشد و در زندگی روزمره عموم مردم جاری و ساری گردد؛ واقعیت آن است که مقاومت محدودیت پذیر نیست و نمی توان اذعان کرد که تبلیغات پیرامون فرهنگ مقاومت و یا حتی سینمای مقاومت مختص به جشنواره های ادواری گردد؛ فراخوان در حوزه سینمای مقاومت، تئاتر مقاومت و علی الخصوص فرهنگ مقاومت باید همیشگی باشد.
قائمیان تأکید کرد:هیچ گاه نباید فراموش کنیم که میراث دارامنیت و آرامشی هستیم که در پی مقاومت و رشادت بزرگ مردان عرصه مقامت به دست آورده ایم.
بازیگر فیلم بادیگارد گفت: نکته مهم، ورود فرهنگ مقاومت به عرصه های مختلف هنری و ادبی، با در نظر گرفتن جایگاه تاریخی و اجتماعی آن است؛ که امروز به واسطه آن در جایگاهی توأم با امنیت قرار گرفته‌ایم و قادریم جشنواره برگزار کنیم تا این فرهنگ و گفتمان را بیش از پیش بومی کرده و انتقال دهیم. البته این اهداف در صورتی محقق می گردند که ما این فرهنگ را زندگی کنیم.
وی افزود: در یک نگاه کلی برای قرابت هر چه بیشتر فرهنگ مقاومت با عرصه سینما و پیاده سازی این گفتمان در حوزه سینما نیاز به درایت، حمایت و نظارت کامل مسئولین و متولیان امر کاملاً محسوس است. در این حیطه باید برنامه ریزی دقیق صورت پذیرد تا این فرهنگ، نه تنها در حوزه سینما بلکه در تئاتر، ادبیات و هنر های تجسمی حضوری پررنگ‌تر یابد.
بازیگر فیلم قارچ سمی بیان کرد: بهتر است جشنواره فیلم مقاومت به صورت دائمی برگزار گردد، و در حد فاصل اختتامیه ی این دوره تا آغاز دوره بعد، شرایطی را برای اکران فیلم‌های مقاومت ایجاد کند. در حقیقت سینمای مقاومت باید سینما ها و مکان هایی را در دست داشته باشد تا بتواند فیلم های این حوزه را اکران کند. در جهت تسری فرهنگ مقاومت باید جشنواره؛ اکران عمومی بگذارد، باید میزهای نقد و بحث و گفتگو ایجاد کند، برنامه‌های تلویزیونی در این حوزه تولید گردد و حتی باید با نگاهی دقیق به اجزای فیلم مقاومت همچون موسیقی و ادبیات پرداخته شود تا به اثری فاخر در حوزه سینمای مقاومت دست یابیم.
قائمیان اضافه کرد: ما با سینمای مقاومت فرهنگ‌سازی می‌کنیم و این امر نباید مختص به داخل مرزها باشد و باید با نگاهی جهان شمول به آن نگریست. باید در این زمینه فیلم هایی تولید کنیم که قابلیت پخش در دیگر کشورها را داشته باشد و به این واسطه فرهنگ مقاومت را بیش از پیش منتقل کنیم.
وی با بیان اینکه مقوله دفاع مقدس را باید هر روز نفس بکشیم،اذعان کرد: نباید دفاع مقدس را فراموش کنیم و نباید منتظر هفته دفاع مقدس باشیم و در تسری این امر به مقاومت؛ نباید منتظر جشنواره‌های مقاومت در حوزه های مختلف باشیم بلکه باید مقاومت را به فرهنگ عمومی تبدیل نماییم.
قائمیان در پایان، تعریف کردن مقاومت در قالب ژانر را بازدارنده و محدود کننده قلمداد کرد و گفت: به زعم من مفهوم مقاومت فراتر از آن است که درقالب یک ژانر بگنجد. مفاهیمی چون ایثارگری ها، فداکاری‌ها و از خودگذشتگی ها، فرهنگ شهادت و بزرگان و اسطوره هایی همچون قاسم سلیمانی ها، در پس این مفهوم مستترند. مقاومت امری بسیط است که از درون خانواده تا میدان نبرد را شامل می‌گردد و عنوان دادن به آن تنها از عظمتش می کاهد.پس اجازه دهیم تا فیلمساز با تعریفی که خود از مقاومت دارد به تولید اثر بپردازد و او را در یک چهارچوب خاص محدود نکنیم.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با شعار گفتمان مقاومت، نهضت جهانی مستضعفین و آزادی قدس شریف؛ به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح اسفند ماه سال جاری با دبیری جلال غفاری قدیر در خلیج همیشه فارس برگزار خواهد شد.